zapisy telefoniczne:tel. 601 553 881
Warszawa (Targówek), ul.Pszczyńska 26 lok U-3/ róg Łodygowej

Protetyka

Protetyka - Implanty Targówek, Ząbki, Marki.

Protetyka stomatologiczna to dziedzina , zajmująca się uzupełnianiami brakujących zębów lub odbudową bardzo zniszczonych zębów, kiedy na konwencjonalne wypełnienia jest już za późno.

Często jedynym ratunkiem utrzymania własnego zęba jest odbudowa protetyczna, daje możliwość przedłużenia funkcjonowania zęba w jamie ustnej.

Często odbudowy protetyczne stosuje się na zęby po leczeniu endodontycznym.

Najczęściej rozległe zniszczenie zęba w wyniku próchnicy doprowadza do leczenia kanałowego, mamy wówczas do czynienia już z dużymi i rozległymi ubytkami tkanek zęba, dodatkowo zęba bardziej kruchego.

Poszukujemy wtedy rozwiązań , które jak najtrwalej odbudują zęby.

Do naszego gabinetu zpraszamy klientów z takich okolic jak: Targówek, Marki, Ząbki

W gabinecie lubimy korzystać z wielu współczesnych możliwości, wybierać takie rozwiązania które dają jak najdłuższe przetrwanie zęba lub w przyszłości, możliwość zmiany uzupełnienia na inne.

Uzupełnienia protetyczne odbudowujące pojedyncze, zniszczone zęby:

 • endokorona
 • onlay/ inlay, nakład/ wkład koronowy
 • korona protetyczna
 • wkład koronowo -korzeniowy

ENDOKORONY- to odbudowa bardzo często stosowana po leczeniu kanałowym, kiedy zostały tkanki zęba, jednak jest ich za mało, żeby wykonać prawidłowe wypełnienie; maksymalnie wykorzystywane są nawet małe ściany zębów; mogą być wykonane z porcelany lub kompozytu; jest to odbudowa dwuwizytowa- na pierwszej wizycie zostaje wykonana preparacja-nadany odpowiedni kształt zęba, pobrany jego wzór, na następnej praca jest mierzona i cementowana.

Badania pokazują, że te rozwiązanie wytrzymuje wielokrotnie dłuższy czas od konwencjonalnych wypełnień.

NAKŁADY/ WKŁADY inaczej onlay/ inlay

wykonane z porcelany lub kompozytu; na stałe wklejane do zęba; alternatywa dla rozległych, kilku powierzchniowych wypełnień; stosowane w zębach żywych przy bardzo dużej utracie tkanek zęba, zapewniają szczelne odbudowy , trwalsze od wypełnień; szczelnie odbudowywaną utracone tkanki zęba; wykonanie jest dwuetapowe - dwie wizyty w odstępie tygodnia.

Korony protetyczne

Mogą być wykonane z kompozytu, porcelany, cyrkonu; stosowane przy bardzo dużych zniszczeniach zęba, często są ostatnią szansą na jego odbudowę; otaczają ząb dookoła; do ich wykonania ząb musi być znacznie oszlifowany- pomniejszony; wykonanie zajmuje najczęściej dwie wizyty; Wkłady koronowo -korzeniowe tzw. sztyfty

Mogą być wykonane jednowizytowo w gabinecie- najczęściej stosowane są wkłady z włókna szklanego lub na dwóch wizytach -w laboratorium gł wkłady metalowe; jeśli część widoczna zęba ulega całkowitemu zniszczeniu, zostaje tylko korzeń lub ściany zęba są zachowane w minimalnej ilości i są cienkie; wówczas jedyną możliwością przyklejenia do niego korony jest zacementowanie łącznika między korzeniem a koroną- tą funkcję mają wkłady korzeniowe; aby zacementować wkład koronowo -korzeniowy ząb musi być przeleczony kanałowo nie jest to samodzielne uzupełnienie a jedynie część łącząca między korzeniem a odbudowa np koroną.

Uzupełnienia wielu brakujących zębów dzielimy na

 • stałe- mosty , mosty na implantach, protezy na implantach
 • ruchome- protezy min szkieletowe, akrylowe, termofowalne

Uzupełnienia protetyczne w przypadku braku jednego lub kilku zębów, uzupełnienia stałe:

 • most protetyczny
 • odbudowy na implantach-korony, mosty

Rodzaj wybieranego uzupełnienia zależy od ilości brakujących zębów, rozmieszczenia braków oraz stanu istniejących zębów.

MOST PROTETYCZNY

Uzupełniamy brak jednego lub kilku zębów, wykonywany jest gdy luka po zębie znajduje się między zębami; uzupełnienia protetyczne na niewyjmowane. Wykonywany z kompozytu, porcelany, cyrkonu; wykonywany jest w laboratorium na bazie wcześniej pobranej miary zębów; 1sza wizyta to preparacja, kolejna miara lub oddanie gotowej pracy. Mosty to odbudowy protetyczne na stałe przyklejane do zebów, znaczy to ,że trzeba ich codziennie zdejmować do czyszczenia i utrzymywania higieny. Wyglądają i funkcjonują na co dzień jak zęby własne, pacjenci dość szybko się do nich przyzwyczajają. Protetyka na stałe , niewyjmowana czyli nie można tego rozumieć jako uzupełnienia na stałe czyli" na zawsze". Aby wykonać most zęby sąsiadujące z brakiem który uzupełniamy muszą być znacznie oszlifowane- jest to nieodwracalna utrata twardych tkanek zęba, niekiedy łączy się to z leczeniem kanałowym.

KORONY I MOSTY NA IMPLANTACH

Alternatywą dla mostów są uzupełnienia protetyczne na implantach.

nt zębowy wszczepia się w miejscu braku zęba, czyli zastępuje on nam brakujący korzeń. Dopiero na wszczepiony implant umieszczamy koronę, czyli widoczną część zęba.

Takie uzupełnienie użytkuje się tak samo jak własny ząb, wygląda jak własne zęby i są najbardziej komfortowym uzupełnieniem braków zębowych na stałe. nie musimy w tym przypadku szlifować zębów sąsiadujących, zostają w swoim nienaruszonym stanie.

Most na implantach, to również bardzo doceniane przez pacjentów uzupełnienie. Często wykonywany w obrębie zębów bocznych gdy brakuje kilku ostatnich zębów, a pacjent chciały uzupełnienie niewyjmowane (w przypadku takich braków innym rozwiązaniem są protezy ruchome- czytaj tutaj). Pozwala na komfortowe uzupełnieniem, które wygląda i w użytkowaniu zachowuje się jak zęby własne.

Uzupełnienia protetyczne ruchome

Jest szereg różnego typu protez wyjmowanych.

Dobór uzupełnienia protetycznego zależy od ilości brakujących zębów, rozmieszczenia braków, a także preferencji pacjenta, które dla wygody noszenia protezy należy uwzględnić- oczywiście nie zawsze jest to możliwe, gdyż kształt istniejących zębów, ich układ narzucają nam zastosowanie pewnych rozwiązań. Jednakże zawsze staramy się tak zaprojektować protezy aby były dla pacjenta jak najbardziej komfortowe w użytkowaniu, zależy nam aby je nosił.

Protezy szkieletowe

proteza szkieletowa dolna

proteza szkieletowa górna

Zalety:

 • najzdrowsze dla dziąseł i przyzębia,
 • cienkie, wytrzymałe
 • najściślej przylegają do zębów
 • nie siadają w takim stopniu jak inne protezy- opierają się nie tylko na dziąsłach (jak inne protezy) ale i zębach, najmniej uszkadzają dziąsła zminimalizowana ilość materiału protezy na podniebieniu ( ażurowa) w porównaniu z innymi protezami
 • najmniej uszkadzają zęby i dziąsła, co za tym idzie nie doprowadzają rozchwiania zębów jak protezy akrylowe
 • polecane przy chorobach przyzębia
 • trwałe, rzadko ulegają uszkodzeniom i odbarwieniom
 • zamiast widocznych klamer możemy wykonać protezę na mocowaniach tzw. zasuwach- wtedy nie ma widocznych metalowych elementów

Nazwa pochodzi od budowy protez, są oparte na metalowym szkielecie- cienka konstrukcja powoduje, ze nie ma tu plastikowej płyty na podniebieniu, a elementy akrylowe są bardzo zminimalizowane. Proteza sztywno opiera się klamrami na zębach. Zasięg elementów na podniebieniu jest bardzo mały. Pacjenci dość szybko przyzwyczajają się do tych protez.

Protezy akrylowe

To protezy , które opierają się głównie na dziąsłach, stąd ich nazwa protezy osiadające. Na zębach występują tylko cienkie klamry podtrzymujące. Im więcej zębów brakuje tym zasięg protezy jest większy. Są jedyną formą uzupełnienia bezzębia. Materiał z którego są wykonane ulega z czasem starciu i zużyciu stąd niezbędne jest kontrolowanie stanu protez i ich wymiana - nie tylko wówczas gdy słabiej przylegają ale gdy zobaczymy oznaki zużycia. Zalecane jest wymienianie ich co ok 5lat. Dobrze funkcjonujące protezy to takie , które leżą stabilnie na dziąsłach, nie uszkadzają zębów i nie powodują ich wczesnego rozchwiania. Bardzo ważna jest codzienna higiena jamy ustnej jak i protez , aby zachować je w jak najlepszym stanie na długo. Akryl z czasem użytkowania staje się porowaty, wnikają w niego substancje z pożywienia, mogą powstawać przebarwienia.

Protezy termofowalne

To również protezy płytowe jak akrylowe ale wykonane w zupełnie innej technologii. Materiał jest bio-kompatybilny, nie zawiera monomeru ( to alternatywa dla tych pacjentów, uczulonych na związki chemiczne a gł. tworzywa akrylowe). Materiał jest nieabsorbujący- przy prawidłowej higienie protez, nawet gdy pacjent jest palaczem, pije dużo kawy czy napojów o niskim ph, kwaśnych, przebarwienia występują sporadycznie ( z czasem niewielkie żółte lub brązowe).

Zalety:

 • brak klamer metalowych co poprawia znacznie estetykę
 • często można ograniczyć podniebienie protez
 • lekkie
 • bez momentu resztkowego i nie powodują uczulenia w protezach min akrylowych

W przypadku wszystkich protez mamy do czynienia z podobnymi wadami

 • są to uzupełnienia wyjmowane, wymagają starannego czyszczenia nie tylko nan noc ale i w ciągu dnia po jedzeniu
 • wymagają przyzwyczajania do noszenia
 • konieczna jest ich wymiana co kilka lat , ze względu na zużycie materiałów ( z których są wykonane) ale także zaniku kości , co jest naturalnym procesem jaki występuje z wiekiem i w przypadku barków zębowych.

Protezy na implantach

 • alternatywa dla protez akrylowych z płytą
 • wykonywane przy bezzębiu
 • proteza stabilnie leży na podłożu
 • proteza zamocowana na zatrzaskach
 • płyta na podniebieniu jest zminimalizowana, praktycznie jej nie ma
 • pacjenci bardzo łatwo się do nich przyzwyczajają