zapisy telefoniczne:tel. 601 553 881
Warszawa (Targówek), ul.Pszczyńska 26 lok U-3/ róg Łodygowej

Ortodoncja

Ortodoncja - Implanty Targówek, Ząbki, Marki.

Leczeniem pacjentów ortodontycznych zajmuj ę się specjalistka ortodoncji Magdalena Wyczółkowska

Ortodoncja to dziedzina lecząca wady zgryzu.

Mogą dotyczyć ustawienia pojedynczych zębów czy prawidłowego szeregowania grup zębowych.

Leczenie ortodontyczne kojarzy się z ustawianiem zębów prosto w łuku zębowym. Ale to tylko część leczenia. Ważnym powodem leczenia jest również przywracanie prawidłowych kontaktów międzyzębowych, zębów górnych z dolnymi.

W gabinecie prowadzimy leczenie dzieci i dorosłych pacjentów.

Do naszego gabinetu zpraszamy klientów z takich okolic jak: Targówek, Marki, Ząbki

Leczenie odbywa się aparatami:

Aparaty ruchome

Jak działają aparaty ortodontyczne ruchome?

Podczas leczenia aparatami ruchomymi wykorzystuje się okresy wzrostu szczęki i żuchwy, dlatego też najskuteczniejsze leczenie przynosi stosowanie ich u dzieci i młodzieży gdzie jest możliwy jeszcze wzrost kości.

Aparaty ruchome powodują rozszerzanie kości szczęki i żuchwy poprzez odpowiednie ich rozkręcanie- wg zaleceń lekarza.

Jak używać aparaty wyjmowane?

Niezbędnym elementem powodzenia leczenia jest regularne ich noszenie, tylko wtedy ich działanie przynosi efekty. Jeśli aparat nie jest noszony przez pewien czas okazuje się, że przestaje pasować. Konieczna jest wówczas korekta jego ustawień u lekarza.

Aparat wyjmowany zwany ruchomym składa się z akrylowej płytki przylegającej do podniebienia, znajduje się tam śruba, zaś na zębach przebiega cienki drucik- jest mało widoczny.

Wg ścisłych zaleceń lekarza , aparat raz na pewien czas jest odpowiednio rozkręcany, co powoduje jego aktywację i rozszerzanie.

Systematyczne noszenie aparatu ruchomego powoduje w 1-szej fazie noszenia rozszerzenie kości a przez kolejne dni stabilizację tego rozszerzenia, dlatego ważne jest noszenie codzienne. W pierwszym dniu po rozkręceniu aparatu może być odczuwalny ucisk na zęby, lekki ból, rzadko utrzymuje się przez kilka dni, póżniej ustępuje.

Kiedy stosujemy aparaty ruchome?

Aparaty ruchome służą do korekty niewielkich wad w ustawieniu zebów. Niekiedy poprzedzają leczenie aparatem stałym, przygotowując ustawienie zębów do dalszego leczenia. Przede wszystkim rozszerzają szczękę i żuchwę robiąc miejsce dla zębów.

Istnieje wiele rodzajów aparatów ruchomych, ich doborem zajmuje się lekarz ortodonta dostosowując je do określonej wady, a zatem do efektu jaki chcemy osiągnąć w leczeniu.

Jak czyścić aparat ortodontyczny ruchomy?

Mycie aparatu nie jest problemem- po każdorazowym noszeniu aparatu, jego wyjęciu z buzi dokładnie czyścimy go przeznaczoną do tego celu szczotką i zostawiamy w suchym miejscu. Nie zaleca się mycia pastą do zębów, zawiera ona min substancje ścierne , któe w wyniku długotrwałego mycia mogą naruszyć gładką powierzchnię aparatu. Przez to ,że aparat jest wyjmowany nie tez problemu z dokładnym umyciem zębów. Pamiętajmy i przypominajmy szczególnie dzieciom, że zęby myjemy oddzielnie niż aparat , po jego wyjęciu. Tak samo należy wdrożyć nawyk mycia zębów przed założeniem aparatu- aby resztki pokarmowe oblepiające zęby nie utrzymywały się na nich i prowadziły do próchnicy. Bardzo popularne są dedykowane pudełka do aparatów ortodontycznych, ułatwiają przechowywanie i ich transport.

W aparacie ortodontycznym ruchomym nie można jeść i pić, może ulec uszkodzeniu a cząstki pokarmu czy napojów wnikać w strukturę materiału , z którego jest zrobiony.

Etapy leczenia.

1.Wizyta konsultacyjna , ocena zdjęć radiologicznych lub skierowanie na nie celem dalszej diagnostyki.
2.Przedstawienie planu leczenia, jeśli jest zgoda na jego realizację pobierane są wyciski celem wykonania aparatu.
3.oddanie aparatu ruchomego , omówienie sposobu noszenia , ustalenie wizyt kontrolnych,

Aparat stały

Jak działają aparaty stałe?

Aparaty stosowane przy większych wadach zębowych gdy potrzebne są większe siły do przesunięcia zębów. Służą też do zmiany nie tylko wychylenia ich ale przesunięcia na boki czy odwrócenia.

Tak jak aparatem ruchomym możemy wpływać na zmianę wielkości kości( zbyt wąska szczęka lub żuchwa), możemy ją rozszerzać i w pewnym określonym wymiarze zmieniać ustawienie zebów- np. wychylić. W przypadku aparatów stałych przesuwamy gł zęby aby ustawić je na właściwe miejsce. Oczywiści istnieją aparaty stałe, którymi wpływamy na rozszerzanie kości szczęki np Aparat Hyrax.

JAK jest zbudowany aparat stały?

Aparat stały - zbudowany jest z zamków przyklejonych do zębów na stałe, na okres leczenia, stąd też jego nazwa, nie ma możliwości czasowego jego zdejmowania. Wiąże się to też z jego skutecznością- nie możliwości aby zapomnieć go założyć, co zdaża się dzieciom w przypadku aparatów ruchomych. zakładany jest najczęściej na okres 1,5 do 2 lat , ale zależy to oczywiście od wady i oczekiwanych efektów, stąd określany czas leczenia jest jest przybliżonym czasem leczenia i może ulec zmianie.

Wśród aparatów stałych możemy najogólniej wyróżnić aparaty metalowe i estetyczne (np kryształowe- niemal bezbarwne zamki).

Po zakończeniu leczenia niezbędne jest noszenie aparatów retencyjnych- wyróżniamy dwie grupy ruchome i stałe, dobór ich zależy od wcześniejszej wady , są niezbędne w utrzymaniu efektu .

Jak wygląda czyszczenie zebów z aparatem stałym . Czy to trudne?

Higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu stałego wymaga nieco większej uwagi i czasu niz normalnie. Nieszczęście obecnie mamy do dyspozycji wiele akcesoriów do mycia zębów, które je usprawniają . Zalecane są regularne wizyty usuwania kamienia i osadu. W naszym gabinecie podczas tych wizyt panie higienistki przeprowadzają instruktaż higieny jamy ustnej, demonstrując i omawiając różne akcesoria do mycia zębów podczas użytkowania aparatu.

Możliwe są również samodzielne wizyty higienizacyjne, aby dowiedzieć się jak ,czym i kiedy myć zęby , oraz sprawdzić czy sposób w jaki to robimy jest prawidłowy.

Clear Aligner

To zupełnie inny rodzaj aparatu- działa jak stały ale jest wyjmowany.

Jest to system przeźroczystych nakładek-bardzo mało widocznych, często wybierany przez pacjentów , którym zależy na niemal niewidocznej korekcie zębów.

Czas leczenia zwykle zajmuje między 4 a 9 miesięcy. W tym czasie pacjent otrzymuje zestaw nakładek, dostosowanych do kształtu zębów. Są zdejmowalne co ułatwia ich czyszczenie.

Metoda jest polecana dla bardzo zdyscyplinowanych pacjentów, którzy rzetelnie noszą nakładki wedle wytycznych lekarza.

W przypadku aparatu Clear ALigner po skończonym aktywnym leczeniu następuje okres retencji, czyli utrzymania osiągniętych efektów. Jest bardzo istotny aby utrzymały swą pozycję. Aparat rejencyjny noszony jest najczęściej dwukrotnie dłużej niż aparaty podczas czynnego leczenia .